Wesołe lufy z Kobylca, Michał Piotrowski, Gazeta literacka „Migotania, przejaśnienia”

Żołnierza karmionego całe życie piwem i knedlikami, który mieszka w kraju słynnym z urody kobiet, trudno wychować na walecznego obrońcę socjalizmu. Kto nie wierzy, niech sięgnie po powieść Batalion czołgów Josefa Skvorecky'ego. Wojskowy dryll przybiera tu postać absurdu i groteski. 

Bohaterów rozgrywającego się na początku lat 50. XX wieku Batalionu czołgów poznajemy na poligonie wojskowym Kobylec, tuż przed „atakiem na pośpiesznie wzniesioną linię obrony nieprzyjaciela”. Ich spokój jest spokojem weteranów. Ludzi, którzy wystarczająco długo są żołnierzami służby zasadniczej, żeby nie obawiać się nieoczekiwanej zmiany scenariusza ćwiczeń. W końcu wspomnianą linię obrony zdobywali już dziesiątki razy, więc doskonale wiedzą którędy jechać rozklekotanym T - 34, gdzie przyhamować i kiedy wystrzelić w kierunku tabliczki z napisem „3 czołgi Shermann”.


Czechosłowacka armia w opisywanym okresie podobnych rozrywek swoim podkomendnym dostarczała zresztą bez liku. A to egzamin na odznakę bohaterskiego Fuczika, to z kolei dywizyjny konkurs poezji (w którym zdecydowanie prym wiodą wrażliwi na piękno świata artylerzyści). Wszystko oczywiście pod okiem dowódców i oficerów politycznych, którzy dbali, aby młodzi żołnierze dobrze nauczyli się jak myślą, mową, uczynkiem i brakiem zaniedbania pokonać zagrażających socjalizmowi imperialistów. 

Na szczęście wbrew usilnym staraniom przełożonych ci sami młodzi żołnierze wykazywali się odpowiednią mieszanką zdrowego rozsądku, wrodzonego lenistwa i cwaniactwa, dzięki czemu udawało im się nie tylko przetrwać dwa lata zasadniczej służby, ale także uszczknąć coś ekstra z żołnierskiego życia – czy to w postaci knajpianych bójek, czy romansów z oficerskimi żonami. 

Batalion czołgów czyta się jednym tchem. Co ciekawe – powieść została napisana 5 lat przed tym, jak po drugiej stronie żelaznej kurtyny powstał Paragraf 22 Josepha Hellera, który dowodził, że żołnierza karmionego całe życie whisky i hot dogami równie trudno wychować na walecznego patriotę. No i może całe szczęście. 

Michał Piotrowski, Gazeta literacka „Migotania, przejaśnienia” 

Josef Škvorecký, Batalion czołgów, Przełożył Andrzej Sławomir Jagodziński, Sejny 2005, Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI