Wieczór autorski z Markiem Kusibą

28 maja Pogranicze zaprasza na spotkanie z Markiem Kusibą. "Kapuściński od Pińska po Pacyfik. O przekraczaniu granic - geograficznych, literackich, politycznych".

Spotkaniu towarzyszy książka Marka Kusiby Ryszard Kapuściński z daleka i z bliskaRozmowę poprowadzi Krzysztof Czyżewski
 
28 maja (poniedziałek) 2018 roku, godz. 18.00. 
Kawiarnia literacka „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie
 
 

 

 
Marek Kusiba – poeta, reporter, felietonista, krytyk literacki, tłumacz, wydawca. Od roku 1984 w Kanadzie. Urodzony w 1951 w Krośnie, studiował filologię polską w Lublinie, publikując wiersze, opowiadania i reportaże m.in. na łamach „Odry”, „Kameny”, „Poezji”, „Nowego Wyrazu”; był korespondentem krakowskiego „Studenta”. W latach 1976-1981 pracował w Białymstoku w miesięczniku reporterskim „Kontrasty”, gdzie publikował reportaże, eseje i recenzje oraz w „Gazecie Współczesnej”, gdzie zamieszczał m.in. reportaże ze strajków „Solidarności”. Publikował także felietony na antenie rozgłośni Polskiego Radia. W czasie stanu wojennego został usunięty z pracy i objęty zakazem druku. Przed wyjazdem na stałe do Kanady napisał sztukę Eksmisja (współautor Jerzy Muszynski) i wydał kolejny tom poetycki Wszystkie działa na mnie, którego obwolutę w całości skonfiskowała białostocka SB.

W 1984 roku wraz z rodziną wyemigrował z Polski (na sponsorstwo rządu kanadyjskiego), mieszkał w Nowej Szkocji, a od 1985 w Toronto. Był polskim korespondentem Radio Canada Internationale w Halifaxie, współpracował z telewizją CBC oraz z „Głosem Polskim” w Toronto, a także z lubelskim „Akcentem”, publikując tam w odcinkach „zmowę oddalonych” (pisaną wraz z poetą Romanem Sabo z Vancouver). Po kilku latach został zastępcą redaktora naczelnego torontońskiego miesięcznika „Books in Canada”, członkiem zarządu Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie oraz Fundacji Turzańskich w Toronto. Przez dwanaście lat był stałym współpracownikiem „Przeglądu Polskiego”, tygodniowego dodatku do nowojorskiego „Nowego Dziennika” (m.in. cotygodniowy felieton z cyklu Żabką przez Atlantyk). Wraz z Dianą Kuprel przekładał na język angielski i publikował wczesne reportaże i wiersze Ryszarda Kapuścińskiego (ukazały się w „The New Yorker”, „Alphabet City”, „Exile” oraz „Books in Canada”) oraz wiersze Janusza Szubera. W 2007 wybrane wiersze R. Kapuścińskiego w przekładach D. Kuprel i M. Kusiby ukazaly się w Kanadzie pt. I Wrote Stone, a w 2012 wiersze wszystkie, w obu jezykach, wyszły w Polsce i Kanadzie pod tytułem Wiersze zebrane / Collected Poems.

W roku akademickim 2004-2005 wykładał dziennikarstwo w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie, gdzie założył i prowadził Instytut IBiDEM (Instytut Badań i Dokumentowania Emigracji/Migracji). W 2009 należał do inicjatorów Wakacyjnej Akademii Reportażu im. R. Kapuścińskiego w Siennicy Różanej (gdzie w latach 2009-2013 prowadził wykłady z cyklu „Nocny Marek. Sztuka pisarska Ryszarda Kapuścińskiego”). Od 2007 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Canada. Był laureatem konkursów reporterskich: Nagroda Turnieju Reporterów „Miesięcznika Literackiego” – „Polska 1980. Krajobraz ludzki” (jedna z pięciu równorzędnych); II nagroda (ex aequo z T. Torańską) konkursu o nagrodę im. Adama Polewki (Kraków 1980 –); Grand Prix ogólnopolskiego Turnieju Reporterów „Boryna’81” (Łomża 1981 – współautor: J. Muszyński).

W 1976 ożenił się z Barbarą Krawczyk, z zawodu rusycystką. Jest ojcem dwóch synów: Mateusza (ur. 1982) i Mikołaja (ur. 1986). Mieszka w Mississauga (część GTA, czyli Greater Toronto Area). 

WYBRANA TWÓRCZOŚĆ

Tratwa. [Wiersze] 1976;

Wszystkie działa na mnie. [Wiersze] 1983;

Samobójstwo Marsjan. [Wiersze] 1987;

Rozwiązać siebie. [Wiersze] 1995;

Janusz Żurakowski: From Avro Arrow to Arrow Drive. [Biografia] 2003;

Inne powody. Wiersze przebrane i nowe 1974-2004, 2005;

Admiral Road. [Wiersze] 2006;

Alassio. [Wiersze] 2006;

I Wrote Stone. The Selected Poetry of Ryszard Kapuściński. [Przekł. z D. Kuprel], 2007; 

Podręcznik do kobiet. 100 felietonów (niemal) feministycznych, 2011;

Cymbał w świecie. Felietony flâneura, 2012;

R. Kapuściński: Wiersze zebrane / Collected Poems. [Przekł. z D. Kuprel], 2012;

Ryszard  Kapuściński z daleka i z bliska, 2018.

 

RELACJA FILMOWA

 

Wieczór autorski Marek Kusiba


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI