Wielokulturowość w polskim stylu

Obecnie, Fundacja organizuje amerykańską premierę „Kronik Sejneńskich”, będącą częścią festiwalu „Wielogłosowa Pieśń Pogranicza”, organizowanego przez Instytut Polski w Nowym Jorku.
Zaczątkiem spektaklu „Kroniki Sejneńskie” był warsztat prowadzony w późnych latach 90-tych, kiedy to miejscowi nastolatkowie dopytywali się u swoich rodziców i dziadków o wielokulturowe dziedzictwo swojego miasteczka. Stworzyli gliniane modele wielu budynków sejneńskich, w tym budynku dawnej jesziwy, szkoły hebrajskiej i synagogi; kompleksu w którym obecnie znajdują się biura Fundacji. Spektakl, wykonywane przez młodzież od 1990 roku do dzisiaj, kreśli te domki jak okna w bogatą przeszłość tego miasteczka.


Reżyserowany przez Bożenę Szroeder spektakl był wystawiany w Polsce i Europie, a Polski krytyk teatralny Roman Pawłowski napisał w Gazecie Wyborczej: „Można nie wiem ile wygłosić pięknych przemówień o potrzebie tolerancji, o znaczeniu tradycji, o szacunku dla innych kultur, wiar i narodów. Ale to wszystko tylko słowa przy tym spektaklu, w którym materializuje się marzenie o Polsce wielokulturowej i tolerancyjnej.”

Założyciel Fundacji Pogranicze, Krzysztof Czyżewski, który przybył do Nowego Jorku na czas festiwalu, powiedział reporterom gazety The Jewish Week o ważnej pozycji Żydów pośród wielu grup etnicznych i kultur które zamieszkiwały historyczne Sejny. Ma nadzieję, że amerykańska publiczność zrozumie, iż „w zglobalizowanym świecie bardzo łatwo nas rozdzielić, sprawić by ludzie żyli na odrębnych wysepkach,w gettach, kulturach. Jednakże sposobem na stworzenie wspólnej tkanki między nimi to wejście na wyższy poziom komunikacji. Mam więc nadzieję, że to jest właśnie coś, czym możemy podzielić się z Nowojorczykami.”
Jeżeli chodzi o sposób w jaki dramatyczna interpretacja historii może wpływać na przyszłość powiedział, że „powinniśmy jakoś dotykać tych ran, wspomnień, dosięgnąć sedna problemu. Bez tego, nasza praca będzie pozbawiona sensu bądź nieautentyczna. Staramy się oswoić, wyleczyć te rany.”
Festiwal obejmie także wieczór poezji, pokazy filmów o tożsamości oraz rozmowę z Krzysztofem Czyżewskim w New School for Social Research. 

Carolyn Slutsky, The Jewish Week - New York, 9 kwietnia 2008


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI