Wigilia polskiej prezydencji w UE odbędzie się w Krasnogrudzie

Setna rocznica urodzin Czesława Miłosza, otwarcie oryginalnej placówki - Międzynarodowego Centrum Dialogu oraz początek polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - te trzy wydarzenia zbiegły się w czasie. Zbiegną się też w miejscu - wyjątkowym - dawnym dworze rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie koło Sejn.


- To w naszym województwie, gdzieś na kresach, gdzieś na pograniczu kultur i narodów powstała i dobiegła końca piękna inwestycja realizowana przez Fundację Pogranicze - mówi marszałek województwa, Jarosław Dworzański. - Udało nam się zainteresować nią ministra spraw zagranicznych, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w taki sposób, że mogło być to miejsce inauguracji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - cieszy się marszałek.

A mowa cały czas o Krasnogrudzie koło Sejn - urokliwym zakątku położonym przy samej granicy polsko-litewskiej, z której rozpościera się widok nie tylko na nieskażony krajobraz wzgórz, jezior i lasów, ale także na objęte bliskim sąsiedztwem Rosję, Litwę, Białoruś i Polskę. Znajduje się tutaj dwór wraz z rozległym parkiem, przed wojną należący do rodziny Czesława Miłosza, właśnie odrestaurowany przez Fundację Pogranicze.

- 20 lat temu zamarzyliśmy razem z Czesławem Miłoszem żeby w tym miejscu porzuconym, zrujnowanym, w Krasnogrudzie powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu. Miłosz nie chciał muzeum swojego imienia, chciał żeby to było żywe centrum, żywe miejsce działań kulturowych - o genezie powstania nowej placówki opowiada szef Fundacji Pogranicze, Krzysztof Czyżewski.

"Pogranicze" w pomiłoszowskim dworze inauguruje nowatorskie i jednocześnie wrastające w jagiellońskie tradycje budowania mostów między ludźmi i kulturami przedsięwzięcie. W Krasnogrudzie otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu - unikalna w Europie placówka dedykowana badaniu i upowszechnianiu dialogu międzykulturowego.

- Bardzo się cieszę, że właśnie z Podlasia, z naszego regionu idzie w Polskę i Europę sygnał, że nie tylko mamy bogate tradycje dialogu i historyczne i współczesne, ale że chcemy z tego uczynić nowoczesną kompetencję - wyjaśnia Czyżewki.

30 czerwca - w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza - właśnie do Centrum przybędą miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. Co podkreśli, jak los życiowy i myśl autora "Rodzinnej Europy" współgrają z wyzwaniem, przed którymi dzisiaj stoi Stary Kontynent - budowania "Europy mostów".

Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" przygotowała na ten dzień objętą patronatem UNESCO "Europejską Agorę". 30 czerwca spotkają się w Krasnogrudzie wybitni filozofowie (m.in. Zygmunt Bauman), poeci i twórcy. O godz. 21 w Bazylice Sejneńskiej czeka zaś szczególne wydarzenie artystyczne - muzycy z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA do nut Wlad'a Marhulets'a wykonają oratorium inspirowane wierszem Miłosza "Powrót" po czym utwory noblisty czytać będzie Andrzej Seweryn. Natomiast 1 lipca w Białej Synagodze w Sejnach odbędzie się sympozjum poświęcone Miłoszowi i wieczór jego poezji.

Działania Międzynarodowego Centrum Dialogu to nie tylko jednorazowa impreza na rozpoczęcie polskiej prezydencji i rocznicy rodzin Miłosza. W przyszłości będzie prowadziło działania ukierunkowane na Polaków mieszkających na Litwie, na stosunki polsko-litewskie i, jak podkreśla Krzysztof Czyżewski, współpracę lokalną, bo bez dobrych stosunków z mieszkańcami naszego zróżnicowanego regionu nie może być mowy o międzynarodowym dialogu. Będzie to także miejsce otwarte na działania kulturowe, turystykę kulturową oraz inicjatywy ekologiczne. Latem dwór będzie czynny i otwarty na wszystkich ciekawych tego miejsca i jego związków z Czesławem Miłoszem. Jego uroczystego otwarcia dokona 30 czerwca prezydent Bronisław Komorowski.

Centrum będzie prowadzone przez Fundację Pogranicze. W tej chwili trwają rozważania w jaki sposób będzie finansowane. Być może trafią do niego fundusze z budżetu województwa i ministerstwa. Szacuje się, że generowane koszty stałe placówki rocznie wyniosą około 350 tys. zł.

E.S., www.bialystokonline.pl, 16 czerwca 2011


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI