Wilno: między sacrum i profanum - wystawa Aloyzasa Stasiulevičiusa

Wystawa została zorganizowana w Białej Synagodze w Sejnach z okazji 20. rocznicy podpisania umowy między Polską a Litwą w kwestii przyjaznych relacji oraz sąsiedzkiej współpracy. – Wystawa prac nosi symboliczny tytuł „Wilno: między sacrum a profanum”. Odzwierciedla to, w moim przekonaniu, nie tylko piękno duchowe Wilna, ale również stosunki Litwy i Polski na przestrzeni wieków. Dzieje się tak, gdyż nasza wspólna historia, dziedzictwo, sąsiedztwo i uznawane wartości są unikalne – uważa Vida Bagdonavičienė, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach.


Każdy z obrazów Aloyzasa Stasiulevičiusa to osobna opowieść. Ekspozycję w Białej Synagodze tworzy więc 30 opowiadań o Wilnie – mieście, w którego mury wpisana jest historia i dramat. Aloyzas Stasiulevičius, obecny podczas wernisażu, który odbył soę 3 maja 2014, mówi o sobie, że jest malarzem chrześcijańskim. – Bliska jest mi idea miłości Chrystusa – podkreślił w sobotę – 3 maja artysta, dodając do myśli towarzyszącej swojej twórczości słowa Jana Pawła II, że artyści swój talent powinni wykorzystywać do szerzenia miłości wśród bliźnich. Stasiuleviciusowi bliskie są wątki polsko-litewskiej współpracy. Jak zaznacza – oba narody łączy europejska, chrześcijańska kultura, w której Polacy i Litwini zawsze współistnieli razem. Polska to dla wileńskiego artysty Czesław Miłosz, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Kantor.

(fragment tekstu pochodzi z serwisu www.niebywalesuwalki.pl)

Aloyzas Stasiulevičius - artysta malarz, nauczyciel i krytyk sztuki urodzony w 1931 roku w Ariogale. Studia ukończył w 1956 roku w Państwowym Instytucie Sztuki. Mieszka i tworzy w Wilnie, którego bogactwo duchowe i kulturowe jest źródłem inspiracji artysty już od ponad 50 lat. 

Ostatnie dwadzieścia lat twórczości poświęcił tematyce chrześcijańskiej metafizyki, łącząc ją z osobistymi przeżyciami, czego wyrazem jest cykl obrazów Historie cierpienia Chrystusa

Prezentowany  na  ponad  60  wystawach  w  muzeach  i  galeriach  w  kraju i za granicą.  Wielokrotnie  nagradzany  i  wyróżniany  ostatnio otrzymał m. in. Krzyż Rycerski Orderu RL "Zasłułoty Medla "Zasługi dla Kultury Wilna" oraz Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kiejdany {2012).

 

Wilno: między sacrum i profanum - wystawa Aloyzasa Stasiulevičiusa


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI