Wiosna Poezji 2020

Zuzanna Mrozikowa - laureatką nagrody 56. Wiosny Poezji za przekłady poezji litewskiej na język polski!


Nagroda przyznana m.in. za najnowszy tomik poetycki "Jan Chrzciciel" Gintarasa Bleizgysa (wydawnictwo Convivo, Warszawa 2019). Jest to pierwsza książka autora wydana w języku polskim.

Międzynarodowe Festiwal Wiosna Poezji na Litwie, odbył się w roku 2020 po raz 56. Wzorem lat poprzednich do wydarzenia dołączą Litwini w Puńsku. W trakcie festiwalu, który trwał dwa tygodnie w różnych miejscowościach kraju odbędą się spotkania z poetami, czytanie najnowszych wierszy, wieczory autorskie, koncerty. 

Zuzanna Mrozikowa - (1972), tłumaczka (polonistka i lituanistka). Jej przekłady i artykuły ukazywały się m.in. w „Borussii”, „Dekadzie Literackiej”, „Kartkach”, „Literaturze na Świecie”. Pracowała jako asystentka reżysera i tłumaczka przy m.in. dwóch polskich spektaklach Oskarasa Koršunovasa w warszawskim Teatrze Studio.

Gintaras Bleizgys (ur. 1975), urodzony w Druskiennikach. Wczesną młodość wypełniły mu poszukiwania na drodze religijnej: interesował się zarówno katolicyzmem, jak i buddyzmem oraz krysznaizmem. Poezję zaczął publikować na początku lat 90. Wtedy też rozpoczął studia filologiczne na Uniwersytecie Wileńskim, w czasie których rozwijał talent poetycki, po studiach natomiast, oprócz publikowania kolejnych tomów poetyckich, pracował jako redaktor w pismach literackich („Metai”, „Literatūra ir menas”).

Utwory z tomu „Jan Chrzciciel” nawiązują do czasu, który poeta spędził w więzieniu. Są one próbą przerobienia trudnych przeżyć na język poetycki, stanowią jednocześnie swoistą dokumentację bolesnych, długotrwałych psychicznych procesów, jak żałoba po śmierci matki i trauma spowodowana aresztowaniem. Tomik przepełniony jest metafizyką. Siłą wierszy jest bez wątpienia prostota oraz metaforyczny, a zarazem konkretny język.

 

Czytaj więcej na stronie: Przeglądu Bałtyckiego

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI