Wiosna Poezji 2020

Zuzanna Mrozikowa - laureatką nagrody 56. Wiosny Poezji za przekłady poezji litewskiej na język polski!


Nagroda przyznana m.in. za najnowszy tomik poetycki "Jan Chrzciciel" Gintarasa Bleizgysa (wydawnictwo Convivo, Warszawa 2019). Jest to pierwsza książka autora wydana w języku polskim.

Międzynarodowe Festiwal Wiosna Poezji na Litwie, odbył się w roku 2020 po raz 56. Wzorem lat poprzednich do wydarzenia dołączą Litwini w Puńsku. W trakcie festiwalu, który trwał dwa tygodnie w różnych miejscowościach kraju odbędą się spotkania z poetami, czytanie najnowszych wierszy, wieczory autorskie, koncerty. 

Zuzanna Mrozikowa - (1972), tłumaczka (polonistka i lituanistka). Jej przekłady i artykuły ukazywały się m.in. w „Borussii”, „Dekadzie Literackiej”, „Kartkach”, „Literaturze na Świecie”. Pracowała jako asystentka reżysera i tłumaczka przy m.in. dwóch polskich spektaklach Oskarasa Koršunovasa w warszawskim Teatrze Studio.

Gintaras Bleizgys (ur. 1975), urodzony w Druskiennikach. Wczesną młodość wypełniły mu poszukiwania na drodze religijnej: interesował się zarówno katolicyzmem, jak i buddyzmem oraz krysznaizmem. Poezję zaczął publikować na początku lat 90. Wtedy też rozpoczął studia filologiczne na Uniwersytecie Wileńskim, w czasie których rozwijał talent poetycki, po studiach natomiast, oprócz publikowania kolejnych tomów poetyckich, pracował jako redaktor w pismach literackich („Metai”, „Literatūra ir menas”).

Utwory z tomu „Jan Chrzciciel” nawiązują do czasu, który poeta spędził w więzieniu. Są one próbą przerobienia trudnych przeżyć na język poetycki, stanowią jednocześnie swoistą dokumentację bolesnych, długotrwałych psychicznych procesów, jak żałoba po śmierci matki i trauma spowodowana aresztowaniem. Tomik przepełniony jest metafizyką. Siłą wierszy jest bez wątpienia prostota oraz metaforyczny, a zarazem konkretny język.

 

Czytaj więcej na stronie: Przeglądu Bałtyckiego

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI