Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony / Artiste irrassasié

Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony / Artiste irrassasié
pod red. Barbary Stettner-Stefańskiej
publikacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Dziedzictwa
Kulturowego, Warszawa 2011


Pierwsze albumowe wydawnictwo poświęcone w całości twórczości ks. Witolda Urbanowicza, artysty pochodzącego z Zarzecza Jeleniewskiego na Suwalszczyźnie, na stałe mieszkającego we Francji.

Witold Urbanowicz artysta malarz (...) urodzony w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim, blisko granicy polsko-litewskiej, swoją artystyczną przygodę rozpoczął - jak sam wspominał - z wewnętrznej potrzeby. Jego wrażliwość ukształtował rodzinny dom i suwalski pejzaż.

Potem był wadowicki Kopiec i przerwane służbą wojskową studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, Po święceniach, które przyjął w czerwcu 1972 roku. znalazł się we Francji i - jak się miało okazać - na wiele lat. Na dobre i złe, związał się z dwoma miejscami: paryskim pallotyńskim domem przy rue Surcouf i Imprimerie de Busagny w Osny. Od samego początku plastyczna, zawodowa aktywność łączyła Witolda z ośrodkiem znanym głównie z Centre i Editions du Dialogue oraz drukarnią, w której wychodziły pozycje serii „Znaki czasu" i „Świadkowie XX wieku", tłumaczenia biblijne Czesława Miłosza, a także miesięcznik „Nasza Rodzina". (...)

(...) Jan Lebenstein wyraził kiedyś w nielicznym, prywatnym gronie opinię, iż żywiołem, całym światem, zasadniczą predyspozycją Witka jest „pejzaż, pejzaż i jeszcze raz pejzaż". Z kolei Paweł Jocz był zdania, że - jak to określił - „Pan Bóg obdarzył Witka wyobraźnią filmową" i wszystko, co on robi, czego oczami i palcami dotyka, to dla niego pretekst, żeby powiedzieć więcej - wiele więcej, niż na to pozwala nieruchomy obraz - nie tyle o egzystencjalnych, co o bytowych dylematach. (...)

Cytowane powyżej fragmenty zaczerpnięto z eseju autorstwa Marka Wittbrota „Drogi i bezdroża, ścieżki wyobraźni”

Bogato ilustrowany album prezentuje kilkaset prac z zakresu różnych dziedzin sztuk plastycznych, tworzonych w rozmaitych technikach przez wszechstronnego i niezmiernie utalentowanego artystę. Wśród esejów m.in. teksty Jacka Cygana, Elisabeth Dudy i ks. Marka Wittbrota. Książka dwujęzyczna polsko-francuska w całości tłumaczona na język francuski.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI