Wokół Sejn


Spotkanie Przyjaciół Edukacji 24 lutego 2020, godzina 17.00. Ośrodek Kultury w Sejnach. Gościem spotkania będzie Oktawia Gorzeńska.
"Summa" - projekcja filmu i spotkanie z prof. Andrzejem Strumiłłą Piątek, 5 kwietnia 2019, godzina 15:30, Kino Cinema Lumiere w Suwałki. Wstęp wolny
Koncert Chóru Męskiego „ĄŽUOLŲ KLUBAS” Koncert pod dyrekcją profesora Povilasa Gylysa, dedykowany Panu Profesorowi Andrzejowi STRUMIŁŁO w 90. rocznicę Jego urodzin.
Na Suwalszczyźnie rozpoczął się Rok Andrzeja Strumiłły  2 kwietnia 2017, Suwalski Ośrodek Kultury. W czasie uroczystości rozmowę z Andrzejem Strumiłło poprowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska.
Tomas Venclova. Rozmowa na pograniczu: O Miłoszu, Ameryce, Królewcu i kręgu rodzinnym  Tekst, który ukaże się w nowym numerze Almanachu sejneńskiego
Achron z Łoździej  W kolejnym numerze Almanachu sejneńskiego ukaże się artykuł  Karoliny Kolinek i  Pawła Siechowicza pt: " Pięciolinia powrotu – muzyczna tożsamość Józefa Achrona"
Lato w Pograniczu. Pokaz filmów z Filmowej Kolekcji Bajek. Opowieści Pogranicza Pięknie zapraszamy na pokaz filmów z Filmowej Kolekcji Bajek. Opowieści Pogranicza. 21 lipca, godz. 16.00 Krasnogruda
Szymon Konstanty Józef Ignacy Konarski Po ukończeniu szkół w r. 1825 wstąpił jako ochotnik do 1 p. strzelców pieszych armii polskiej, gdzie szybko awansował na podoficera.
"Nie bój się ducha" - reportaż Renaty Siepki W Polskim Radiu Białystok posłuchać można było reportażu Renaty Siepki poświęconego duchom, zjawom i strachom. Wśród wspomnień i relacji pojawia się historia o duchu z budynku Starej Poczty , w której obecnie mieści się Ośrodek "Pogranicze". O pocztowej zjawie opowiadała Bożena Szroeder.
21-22 września 2013 - Międzynarodowe Targi Turystyczne i Wędkarskie na Pograniczu Expo Sejny 2013 W dniach 21-22 września 2013 roku odbyły się  Międzynarodowe Targi Turystyczne i Wędkarskie na Pograniczu Expo Sejny 2013, na których swoje stoisko zaprezentowały Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacja Pogranicze oraz wystąpiła Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego i Marycha River Brass Band.
Grzegorz Miecugow rozmawia z Krzysztofem Czyżewskim - TVN24 Rozmowa Grzegorza Miecugowa z Krzysztofem Czyżewskim wyemitowana w programie "Inny punkt widzenia" w TVN24 24 lipca 2013 roku.
23 listopada 2012 - Pożegnaie konsula - Liudvikas Milašius w Sejanch W piątek 23 listopada 2012 roku Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Liudvikas Milašius z małżonką zorganizowali w Domu Litewskim w Sejnach spotkanie pożegnalne. Konsul pełnił swoją funkcję w Sejnach od sierpnia 2006 roku. Często brał udział w wydarzeniach Ośrodka "Pogranicze". 
Sejny w artykule z "Le Monde Diplomatique" Francuskie czasopismo,  Le Monde Diplomatique, opublikowało artykuł o Polsce północno-wschodniej -- w tekście znajduje się fragment wywiadu z Bożeną Szroeder, w którym opowiada ona o wielokulturowej tradycji Sejn.
Alicja Giełzak: Wiersze Pochodzący z Almanachu Sejneńskiego (tom 5) wybór wierszy, autorstwa Alicji Giełzak.
31 lipca 2012 - Stanisław Woś - Wywiedziony z ciemności i ze światła Wieczór wspomnień o Stanisławie Wosiu, połączony z prezentacją albumu pamiątkowego, poświęconego Artyście, odbędzie się  31 lipca o godz. 18.00  w sali balowej Muzeum Okręgowego w Suwałkach, ul. Kościuszki 81.
Krzyże wsi Żegary Nieraz zastanawiam się, czy mieszkający w Żegarach ludzie są bardziej wierzący niż w innych wsiach, gdzie  krzyży i krzyży-pomników w takiej ilości nie spotyka się. A może to tylko wiara na pokaz, zamiłowanie do sztuki?
„Niepojęta identyczność, niepojęte oddzielenie” Zbigniew Fałtynowicz  Niepojęta identyczność, niepojęte oddzielenie.  Czesław Miłosz na Suwalszczyźnie w dwudziestoleciu międzywojennym  W marcowym numerze paryskiej „Kultury” w 1990 r. Czesław Miłosz opublikował wiersz pod tytułem  Powrót . W jego pierwszych wersach przywołane zostały składniki krajobrazu: „linie polodowcowych pagórków”, „owalne misy jezior”, park z alejami. Wprost zostaje powiedziane także, że jest to krajobraz...
Gołąbki z polskiej granicy W internetowym serwisie "The Jewish Daily Forward" ukazał się materiał poświęcony kuchni Sejneńszczyzny i Polski wschodniej, w oparciu o przykład "Gospody" w Hołnach Mejera oraz restauracji "Skarpa" w Sejnach. Autorką artykułu jest Ruth Ellen Gruber, która odwiedziła Sejny w ramach jubileuszu " 20+2, czyli co widać z Pogranicza ".
Dzielnica Żydowska - film o architekturze Podlasia Film jest kontunuacją cyklu rozpoczętego w 2009 roku dokumentującego architekturę Podlasia. Jednym z miejsc jakie odwiedzili filmowcy były Sejny i Biała Synagoga będąca obecnie w użytkowaniu Ośrodka "Pogranicze".
Sejny na znaczku pocztowym W sejneńskiej placówce Poczty Polskiej są do kupienia znaczki z wizerunkiem Białej Synagogi. Jest to znaczek o nominale 2,20 zł, prezentujący haft łowicki. Ma on tzw. "przywieszkę", czyli część bez nominału, na której znajduje się zdjęcie Białej Synagogi w Sejnach.
Sejneńskie barwy Zapraszamy do obejrzenia dokumentu o Jerzym Srzednickim - film autorstwa Ryszarda Wójcika zrealizowany został dla Telewizji Warszawa w 1966 roku.
Jerzy Srzednicki - wywiad dla "Kobieta i życie" z 1974 roku Tak przed ośmiu laty rozpoczynałem swój reportaż o malarzu-pustelniku z Sejn (patrzcie na północno-wschodni kraniec mapy Białostocczyzny), Jerzym Srzednickim, uznawanym powszechnie przez małomiasteczkową opinię za niewydarzonego oryginała, dziwaka.  Trafiłem na poddasze owego dziwaka. Zamieszkiwał wtedy Srzednicki w Sejnach, na strychu własnego rodzinnego domu, który „zasiedlili” przedsiębiorczy „kuzynowie”, podczas gdy on, sierota (ojciec zginął w Dachau, matka...
Tymczasem. Z Sejn do Unii Europejskiej Artykuł dotyczący opublikowanego jesienią 2011 roku komiksu "Tymczasem", stworzonego przez Kulturę Gniewu na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Akcja komiksu dzieje się między innymi w Sejnach, a twórcami są znani komiksiarze młodego pokolenia: Grzegorz Janusz, Przemysław Truściński oraz Krzysztof Ostrowski. 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI