Wspomnienia „czeladników” Miłosza

Artykuł o ósmym Pamiętaniu Miłosza, pochodzący z serwisu Niebywałe Suwałki, który ukazał się 15 sierpnia 2012.


14 sierpnia 2004 roku w Krakowie zmarł Czesław Miłosz. 14 sierpnia 2012 roku w Krasnogrudzie duch noblisty „towarzyszył” spotkaniu z jego „czeladnikami”. Był to wieczór czytania poezji, przytaczania anegdot i odkrywania tajemnic twórcy oraz dworu, który ten odwiedzał w młodości i w którym przeżywał pierwsze porywy serca, rozczarowania, uniesienia, olśnienia.

Krasnogruda, która odzyskała swoją świetność dzięki pracy „Pogranicza”, stała się w piątek miejscem zawieszonym między czasem, przestrzenią i historią. W podróży przez przeżycia oraz stany świadomości noblisty towarzyszyli zgromadzonej w piwnicach dworu publiczności m.in. badacze twórczości Miłosza, historycy sięgający do przeszłości tych ziem. O wpływie Gabrieli Lipskiej i Oskara Miłosza na życie i dzieła twórcy mówili przez wiele godzin: Birutė Jonuškaitė, Agnieszka Kosińska, Barbara Toruńczyk, Egidijus Aleksandravičius, Zbigniew Fałtynowicz i Andrzej Franaszek – „czeladnicy” Czesława Miłosza. Tą funkcją wyróżnił zaproszonych gości prowadzący spotkanie Krzysztof Czyżewski. Określenie zostało zaczerpnięte z eseju zatytułowanego „Czeladnik czasu”, poświęconego Czesławowi i Oskarowi Miłoszom.

Cały artykuł do przeczytania TUTAJ.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI