Wspomnienia byłych wysiedleńców Sejneńszczyzny.

Dokumentacja wspomnień byłych wysiedleńców Sejneńszczyzny została zebrana podczas projektu „Po drugiej stronie Doliny Issy”. Rozmowy dotyczą wysiedleń ludności litewskiej z północno – wschodnich ziem Polski w latach 1941–1944.


O PROJEKCIE
 
Po wybuchu II wojny światowej tereny graniczącej z Litwą Sejneńszczyzny podlegały wysiedleniom. Na mocy porozumienia Niemiec ze Związkiem Radzieckim miejscowa ludność pochodzenia Litewskiego miała zostać przeniesiona na Litwę i tam osiedlić sią na gospodarstwach pozostawionych przez ludność pochodzenia Niemieckiego, która z kolei była osiedlana na terenach należących już do III Rzeszy.
Według oficjalnych informacji wyjazdy miały być dobrowolne, a rodzinom opuszczającym swoje od pokoleń zamieszkiwane ziemie i domu, miały zostać zapewnione przynajmniej porównywalne warunki do życia. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej…
 
Tematyka wysiedleń Litwinów na Sejneńszczyźnie jest znana głównie z analiz historycznych, dokumentów i oficjalnych publikacji.
 
Niewiele jest jednak materiałów, które pokazują te wydarzenia z perspektywy ich uczestników. Jeszcze żyjący byli wysiedleńcy wspominają tamte czasy jako okres tułaczki, ogromnej biedy, tęsknoty za domem i niepewności dnia następnego. Ci nieliczni, którzy powrócili do swych domów musieli zmierzyć się z trudem zbudowania całego swojego życia od nowa. Dlaczego wrócili? Dlaczego, mimo deklarowania narodowości jako litewskiej, to Polskę wybrali, jako swoją ojczyznę? Wywiady będą próbą odpowiedzi na takie pytania. Ostatnich żyjących osób, które zostały poddane wysiedleniom na Sejneńszczyźnie, jest bardzo niewiele i są w bardzo podeszłym wieku.
 
Zapis ich wspomnień może być ostatnią szansą na utrwalenie bardzo ważnej wiedzy historycznej dotyczącej terenów pogranicza polsko – litewskiego oraz dla zrozumienia specyfiki tożsamości pogranicza.
 
Do projektu zostali zaproszeni pochodzący z Sejneńszczyzny wysiedleńcy, którzy jeszcze w czasie wojny lub niedługo po jej zakończeniu powrócili do Polski w swoje ojczyste strony.
 
Rozmowy zostały przeprowadzone w okresie od września do grudnia 2017 roku.
 
Poszczególne filmu można zobaczyć też na YouTube:
 
Projekt zrealizowany przez Alicję Chmielewską w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  
 
Główną intencją realizatorki projektu jest rejestracja wspomnień i refleksji rozmówców, którzy w okresie wysiedleń byli jeszcze dziećmi. Wiek rozmówców oraz duża odległość czasowa od opisywanych wydarzeń powoduje, że relacje są fragmentaryczne i impresyjne.  Niektóre daty, nazwiska lub nazwy mogą być nieprecyzyjne lub przeinaczone. Opowieści te są jednak bezcennym źródłem prawdy historycznej i cenną lekcją na młodszych pokoleń. Lekcją o tożsamości, tolerancji i wzajemnym poszanowaniu wyznawanych wartości.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI