Wszystko co wie Ficowski, "Gazeta Współczesna"

Wszystko co wie Ficowski 

Jerzy Ficowski wie nieprawdopodobnie dużo, i niewiarygodnie pięknie. Jego wiedza uniwersalna wynika z wielkiego otwarcia na świat i ludzi, z bliskich kontaktów z wieloma spośród tych najciekawszych, z nieustającego pragnienia doświadczenia nowych przygód ze słowem.


Wielka wiedza Jerzego Ficowskiego została zawarta w trzech wydanych równocześnie książkach, którymi wydawca - Fundacja Pogranicze z Sejn - uhonorowała 75-lecie urodzin i dorobek literacki tego oryginalnego twórcy, który został w tym roku Człowiekiem Pogranicza. 

Książki są bardzo różne, zarówno pod względem zawartości merytorycznej, jak i kształtu graficznego. Najmniejsza z nich jest jak gdyby wizytówką pamięci Jerzego Ficowskiego. Jak zaznaczył edytor - "Dobrodziejstwo inwentarza" zostało wydane w związku z otwarciem w siedzibie Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach wystawy pt. "Gabinet Jerzego Ficowskiego", której autorami byli Bożena Szroeder i Wiesław Szumiński. 

We wstępie do tej niewielkiej książeczki, zilustrowanej fotografiami Stanisława J. Wosia, Krzysztof Czyżewski napisał m.in.: "Jechać do Warszawy, na Żoliborz, do Jerzego Ficowskiego! W jakie przestrzenie? Czy tam się mieszka czy już się gnieździ, jak na tych ulicach z jego opowieści, po których - w miarę oddalania się od dworca kolejowego - coraz bardziej zstępuje się do rzeczy martwych, zarośniętych egzystencją na bocznym torze... Powszednia rzeczywistość nabiera takiego spiętrzenia, że w każdej chwili może eksplodować w mit, jeżeli tylko Gospodarz zechce odkryć rąbki tajemnic skrytych w zakamarkach udomowionej przestrzeni". No właśnie. 

Liryczne miniatury Ficowskiego, składające się na "Dobrodziejstwo inwentarza", to "przenoszenie się życia w rzeczy", powroty do spraw minionych, "dawno już dożywotnych", ale wciąż inspirujących. 

Druga z książek ukazała się w serii Meridian pod redakcją Krzysztofa Czyżewskiego (pisaliśmy wcześniej o słoweńskich "Esejach" Drago Jancara i "Wierszach" albańskiego poety Eqrema Bashy). To zbiór poezji pt. "Wszystko to czego nie wiem". Czytamy wiersze z nieustającym podziwem dla autora za umiejętność budowania metafor ze słów codziennych i wypowiadania tylko tego, co najważniejsze: "tyle już lat rozsiewam / wiatropylne słowa / by odrosła mi księga / przede mną wydarta..." 

Ważnym uzupełnieniem tej książki jest "Posłowie" Piotra Sommera, autora wyboru wierszy, który objaśnia czytelnikowi mechanizm i magię poetyckiego opisu życia przez Ficowskiego. 

Książka trzecia, równorzędna, jest zupełnie odmienna, chociaż dla wielu entuzjastów twórczości Jerzego Ficowskiego, chyba najbardziej oczywista. To "Gałązka z Drzewa Słońca. Baśnie cygańskie". Pierwszy raz zbiór taki ukazał się w 1961 r., w okresie, kiedy po wędrówce z Cyganami Ficowski tłumaczył wiersze gorzowskiej poetki Papuszy oraz przygotowywał monografię "Cyganie na polskich drogach". Wspaniała edycja baśni w "Pograniczu", ilustrowanych przez Wiesława Szumińskiego, zadedykowana została tym razem "Moim wnukom, Filipowi i Karolowi, na długą, piękną i szczęśliwą wędrówkę, którą nazywamy życiem". Ależ mają dziadka! 
(kon) 

"Gazeta Współczesna" 22.10.1999

 

 

Jerzy Ficowski Wszystko to czego nie wiemSejny 1999, Fundacja Pogranicze

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI