Wystawa pt. "Miłosz - Powrót" o Krasnogrudzie i Suwalszczyźnie

Wystawa, będąca zbiorem zdjęć, dokumentów, książek, reprodukcji, opisów i cytatów dzieł polskiego noblisty dostępna będzie dla zwiedzających Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach do końca roku 2011, ogłoszonego przez sejm Rokiem Miłosza.


Jednym z ciekawszych eksponatów są "Dzieła Karola Szajnochy - tom. III" z 1876 roku. Książka - według Fałtynowicza - dlatego jest cennym eksponatem, bo to dotąd jedyny - jak wiadomo - zachowany egzemplarz z bogatej biblioteki dworu rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie, zniszczonej w czasie II wojny światowej. Na wystawie można zobaczyć także zdjęcia rodziców Miłosza oraz fotografię suwalskiej kamienicy, gdzie w latach 20-tych XX wieku mieszkali Miłoszowie.

Autor wystawy oprowadzając po niej powiedział PAP, że opowiada ona o powrocie Miłosza na Suwalszczyznę, ale bardziej do Krasnogrudy. Przypomniał, że Krasnogruda była ważnym miejscem młodości Miłosza - spędzał tam wakacje w latach 20-tych i 30-tych XX wieku; tam dojrzewał fizycznie i duchowo. Doznał tam pierwszego zawodu miłosnego. Według Fałtynowicza, Miłosz nie wrócił tam z powodów nostalgicznych, nie tęsknił za tym miejscem, ale chciał podsumować tam swoje życie, chciał uporać się z problemem przemijania. Dowodem, że tak się stało miał być wiersz "Powrót" , który powstał w 1989 roku po wizycie Miłosza na Suwalszczyźnie.

Wszystkie - oprócz jednego - zdjęcia na wystawie są czarno-białe. Ostatnia fotografia kończąca wystawę jest kolorowa - to dwór Miłoszów odbudowany przez Ośrodek Pogranicze z Sejn. W dworze znajduje się obecnie Międzynarodowe Centrum Dialogu, otwarte 30 czerwca 2011 roku w 100. rocznicę urodzin Miłosza. "To przykład tego, że nie wszystko przemija, bo Krasnogruda Czesława Miłosza nie przeminęła, została odbudowana materialnie i pełni funkcję edukacyjną. To był wspaniały powrót Czesława Miłosza po pięćdziesięciu latach, który zaowocował tym, że zachowała się Krasnogruda" - powiedział Fałtynowicz.

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, że właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza, Weronika.

(PAP)

Wystawa miała swój wersnisaż 28 października 2011.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI