Wystawa pt. "Miłosz - Powrót" o Krasnogrudzie i Suwalszczyźnie

Wystawa, będąca zbiorem zdjęć, dokumentów, książek, reprodukcji, opisów i cytatów dzieł polskiego noblisty dostępna będzie dla zwiedzających Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach do końca roku 2011, ogłoszonego przez sejm Rokiem Miłosza.


Jednym z ciekawszych eksponatów są "Dzieła Karola Szajnochy - tom. III" z 1876 roku. Książka - według Fałtynowicza - dlatego jest cennym eksponatem, bo to dotąd jedyny - jak wiadomo - zachowany egzemplarz z bogatej biblioteki dworu rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie, zniszczonej w czasie II wojny światowej. Na wystawie można zobaczyć także zdjęcia rodziców Miłosza oraz fotografię suwalskiej kamienicy, gdzie w latach 20-tych XX wieku mieszkali Miłoszowie.

Autor wystawy oprowadzając po niej powiedział PAP, że opowiada ona o powrocie Miłosza na Suwalszczyznę, ale bardziej do Krasnogrudy. Przypomniał, że Krasnogruda była ważnym miejscem młodości Miłosza - spędzał tam wakacje w latach 20-tych i 30-tych XX wieku; tam dojrzewał fizycznie i duchowo. Doznał tam pierwszego zawodu miłosnego. Według Fałtynowicza, Miłosz nie wrócił tam z powodów nostalgicznych, nie tęsknił za tym miejscem, ale chciał podsumować tam swoje życie, chciał uporać się z problemem przemijania. Dowodem, że tak się stało miał być wiersz "Powrót" , który powstał w 1989 roku po wizycie Miłosza na Suwalszczyźnie.

Wszystkie - oprócz jednego - zdjęcia na wystawie są czarno-białe. Ostatnia fotografia kończąca wystawę jest kolorowa - to dwór Miłoszów odbudowany przez Ośrodek Pogranicze z Sejn. W dworze znajduje się obecnie Międzynarodowe Centrum Dialogu, otwarte 30 czerwca 2011 roku w 100. rocznicę urodzin Miłosza. "To przykład tego, że nie wszystko przemija, bo Krasnogruda Czesława Miłosza nie przeminęła, została odbudowana materialnie i pełni funkcję edukacyjną. To był wspaniały powrót Czesława Miłosza po pięćdziesięciu latach, który zaowocował tym, że zachowała się Krasnogruda" - powiedział Fałtynowicz.

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, że właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVIII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza, Weronika.

(PAP)

Wystawa miała swój wersnisaż 28 października 2011.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI