Wystawa "Silva rerum - biblia domowa / namų biblija"

Wystawa „Silva Rerum

W ramach działań projektowych odbyło się 30 spotkań w domach wszystkich uczestników projektu, a także innych mieszkańców, zgromadzono też dokumentację fotograficzną domów w Krasnogrudzie, Dusznicy, Żegarach i Ogrodnikach. W każdym domu otwierały się opowieści o rodzinie, o mieszkańcach, o samym budynku. Tak narodziła się koncepcja wystawy, która jest przestrzenną mapą kilku wiosek, które usytuowane są wokół osi łączącej dwór w Krasnogrudzie i kościół w Żegarach. Wystawa w przestrzeni krasnogrudzkiego dworu zbudowana jest z trzech elementów: przestrzeni opowieści, przestrzeni fotografii i przestrzeni filmu.
Kluczowym elementem wystawy jest Otwarta Księga (rzeźba) ręcznie wykonana przez zaproszonych do projektu artystów z Ukrainy Vasyla Savczenkę i Anastazję Lysyuk. Zamysł wystawy opiera się na zbudowaniu u zwiedzających wrażenia wejścia do wnętrza tej Księgi, która jest mapą. Poruszamy się po mapie, na której oznaczone są jeziora, drogi oraz usytuowane w przestrzeni makiety domów uczestników projektu w pomniejszonej skali. Otaczają nas białe ściany z opowieściami filmowymi, opowieściami audio i opowieściami do czytania oraz fotografie.
W holu przed wejściem na wystawę znajduje się fotograficzny reportaż z przebiegu projektu oraz prezentowany jest film dokumentalny. Wszystkie "materiały pisane" na wystawie - nazwy wiosek i jezior, nazwiska mieszkańców, opowieści umieszczone na ścianach - są dwujęzyczne, po polsku i po litewsku. Mieszkańcy krasnogrudzkich wiosek są litewskiego pochodzenia i posługują się w domu i kościele językiem litewskim.


Fotografie. Pogranicze wraz z mieszkańcami Dusznicy, Krasnogrudy, Ogrodnik i Żegar pięknie zaprasza na wystawie SILVA RERUM - BIBLIA DOMOWA/ NAMŲ BIBLIJA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable...
Folder Folder towarzyszący wystawie "SILVA RERUM - biblia domowa / namų biblija".
Reportaż filmowy Reportaż filmowy o projekcie Silva Rerum
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI