Z krainy rażonej gromem, "Gazeta Współczesna" 3.09.1999 r.

"...w krainie zwanej na świecie Kosovo, a wśród Albańczyków Kosove" na przełomie tysiącleci zdarzyły się rzeczy tak przerażające, że to chyba właśnie tutaj powinno było być usytuowane miejsce końca świata, który przepowiadał Nostradamus. Stąd wywodzi się Eqrem Basha, albański pisarz, tłumacz i wydawca, autor rozpaczliwie krzyczących Wierszy. (...)


 
Kiedy nastał kataklizm, ludzie uciekli w wysokie góry. Mit? Historia? "Tak było w roku 1690 i 1912, tak też dzieje się w roku 1999. Towarzyszy temu za każdym razem exodus tysięcy ludzi wspinających się na wysokie góry, by ujść z życiem z krainy rażonej gromem". Czy z tego ostatniego, rzeczywistego kataklizmu, udało się ujść z życiem samemu poecie? Czy można uznać za optymistyczną informację jego przyjaciół, przekazaną Czyżewskiemu w końcu maja br., że Basha "pozostał w Prisztinie i ukrywa się w piwnicy...". 
 
W tejże Prisztinie blisko 51-letni obecnie Eqrem Basha studiował filologię albańską i romańską, pracował jako dziennikarz prasowy i telewizyjny, aż został redaktorem naczelnym wydawnictwa "Dukagjini". Tam również tworzył swoje wiersze i opowiadania, zgromadzone następnie w licznych książkach, dramaty, scenariusze filmowe i telewizyjne oraz dokonywał przekładów z języka francuskiego, włoskiego i serbsko-chorwackiego. 
 
Z kolei jego Wiersze przetłumaczył albański rodak Mazllum Saneja, znakomity poeta i autor tak licznych dokonań translatorskich, że przed dwoma laty uhonorowano je nagrodą literacką ZAIKS-u. Do przekładu Wierszy Saneja został zmobilizowany przez zainteresowanych losem Albańczyków z Kosowa Polaków, kiedy w 1998 r. był w naszym kraju jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Bo przecież trzeba mieć pewność, że przesłanie autorskie - w tym wypadku poety Eqrema Bashy - dotrze do otwartego czytelnika. 
 
Zaczęłam czytanie od "epitafiów" z cyklu Ulica okrężna i już te zwięzłe, syntetyczne kilkuwiersze wyraziły krzyk "poety krainy rażonej gromem", "na tym świecie/ z lampą w dłoni/ podsłuchuję siebie/ i stoję oniemiały". Ktokolwiek zachował w sobie odrobinę wrażliwości, stanie równie oniemiały wobec dramaturgii tej poezji, niezależnie od tego, czy powędruje na początek książki, w kierunku cykli Człowiek ze światem w dłoniach i Człowiek pod drzwiami - czy w drugą stronę, aż po Przebudzenie, które jest nieustającym, codziennym umieraniem. 
 
(kon), "Gazeta Współczesna" 3.09.1999 r.
 
Eqrem Basha Wiersze, tłumaczenie Mazllum Saneja, Sejny 1999, Fundacja Pogranicze
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI