Za dymem dym, Helena Zaworska, "Gazeta Wyborcza"

Polacy, Żydzi, Cyganie, ludzie Wschodu i Zachodu, ich emocjonalność i wyobraźnia, ich mity i obyczaje, religia i sztuka tworzą tkankę tej poezji, mieszającej przestrzenie i czasy. Jerzy Ficowski, jeden z najciekawszych poetów współczesnych, pisze w wierszu gorzkie słowa: "ulegam przedawnieniu". Widocznie my ulegamy ogłupieniu, zalani tandetą tzw. kultury masowej, wrzeszczący słowa modnych przebojów w "czadowych" upojeniach, zastępujących niegdysiejsze fascynacje wielką literaturą. Czytanie poezji bywa traktowane jako szkolny przymus, niekiedy jako fanaberyjny snobizm. Noblistów uważa się za światowych prymusów i ceni jako ludzi supersukcesu. Uwielbia się też księdza Twardowskiego oraz Whartona, bo oni są jak dobrzy ojcowie, którzy kochają wszystkich i wszytko wybaczają.


Jerzy Ficowski nie jest poetą chcącym podobać się za wszelką cenę. Jego wiersze bywają trudne, wymagają lektury uważnej, wielokrotnej, mówią o doświadczeniach dramatycznych i skomplikowanych. Pamięć i zapomnienie, przeszłość i teraźniejszość, wiedza i niewiedza współistnieją w wydanym obecnie wyborze jego poezji, zatytułowanym Wszystko to, czego nie wiem

Helena Zaworska, "Gazeta Wyborcza" 22.02.2000 r

 

 

Jerzy Ficowski Wszystko to czego nie wiem, Sejny 1999, Fundacja Pogranicze

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI