Zabytki sejneńskie


Zabytki Sejneńskie Sejny słyną z ciekawych architektonicznie obiektów, będących już dziś zabytkami. Jednym z ważniejszym jest kościół- Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz kościoła możemy podziwiać jedną z pięciu istniejących na świecie figurek Madonny Szafkowej cudami słynącej. Świątynia ta wysuwa się przed bryłę renesansowego klasztoru, w którym niegdyś mieszkali Dominikanie sprowadzeni do Sejn przez Jerzego Grodzieńskiego. 
Architektura Ludowa Sejneńszczyzny Mieszkańcy Sudowii - Jaćwingowie i ich następcy mieszkali w grodach, zamkach i osadach wiejskich. Najbardziej powszechne były wsie rozproszone. Najstarszym znanym domem była kurna chata. Nie przetrwała jednak do XX wieku.
Krzyże na Sejneńszczyźnie Na terenach pogranicza polsko-litewskiego spotyka się wiele krzyży i kapliczek przydrożnych. 
Madonna szafkowa z dzieciątkiem Gotycka figura Madonny Szafkowej z Dzieciątkiem datowana jest na XV wiek. Rzeźba była polowym ołtarzem krzyżackim. Zakupiona została przez Jerzego Grodzińskiego w Królewcu. Po jej otwarciu na rozchylonych połach płaszcza widnieje Trójca Przenajświętsza - Bóg Ojciec siedzący na tronie trzyma krzyż z Chrystusem, nad nim unosi się Duch Św. w postaci gołębicy. Z obu stron stoją modlący się -w tym dwie postacie w płaszczach krzyzackich. W 1975 roku figurę ukoronowali Stefan Wyszyński-prymas...
1

Szukaj na stronie

Archiwum

 

The Market / Targ

 

Kino

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa 2008

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI