Zaduszki w Białej Synagodze

Zaduszki to coroczne jesienne i wiosenne spotkania z mieszkańcami Sejn przy wspólnym stole, poświęcone pamięci.To tradycja sięgająca początków Ośrodka "Pogranicze", kiedy to w Synagodze spotkali się przedstawiciele społeczności litewskiej, polskiej, ukraińskiej, romskiej, prawosławnej i żydowskiej aby dzielić się z mieszkańcami Sejn opowieścią o pamiętaniu tych, co odeszli w każdej kuturze i religii. 


Zaduszki Sejneńskie Koncert zadedykowany pamięci Żydów Sejneńskich i otwarcie wystawy " ...i nie wrócili . Żydzi sejneńscy 1939". Biała Synagoga w Sejnach. 22-23 listopada 2019
Zaduszki Sejneńskie Piątek, 23 listopada 2018, Biała Synagoga, godzina 17.00
Wieczór zaduszkowy w Białej Synagodze / 25 XI godz.16.00 [FOTO] Pogranicze, wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach i Puńsku, bardzo serdecznie zaprasza do Białej Synagogi na wieczór zaduszkowy, sobota, 25 listopada.  
Doroczne Zaduszki Sejneńskie. [FOTO]  Biała Synagoga w Sejnach, 19 listopada (sobota) godz. 17.00
Zaduszki Sąsiedzkie - zapis video / 26.11.2015  Zapraszamy do obejrzenia  i posłuchania Zaduszek Krasnogrudzkich
Zaduszki Sąsiedzkie [FOTO] 26 listopada 2015 o godz. 18.00 we Dworze Krasnogrudzkim odbyły się "Zaduszki Sąsiedzkie"
Wspominki 2014 (FOTO) [WIDEO] Przywoływaliśmy naszych sejneńskich i krasnogrudzkich sąsiadów, bliskich  i przyjaciół, którzy odeszli w ostatnim czasie.
Zaduszki Sejneńskie w Białej Synagodze w Sejnach 2014 Gościem honorowym była rodzina zmarłego Maxa Furmańskiego - urodzonego w Sejnach kantora i rabina.
8 maja 2010 - Wiosenne zaduszki w Białej Synagodze Koncert w Białej Synagodze poświęcony pamięci Bogusławy Borowskiej oraz Wiesława Fiećko.
15 listopada 2009 - Zaduszki w Białej Synagodze Zaduszki w Pograniczu. Spotkanie poświęcone było postaciom Marka Edelmana, Barbarze Skardze oraz Leszkowi Kołakowskiemu. Gośćmi spotkania byli Magdalena Środa, Paula Sawicka oraz Cezary Wodziński.
16 listopada 2008 - Zaduszki w Białej Synagodze W czasie listopadowego wieczoru mieszkańcy Sejn zebrali się w Białej Synagodze by nanieść na mapę Sejn miejsca, które pamiętają, a których już tam nie ma. Wspomnienia ożywiły synagogę, sukiennice i wiele innych miejsc nadal żywych w pamięci mieszkańców. Wieczór zakończył się koncertem  Scholi Teatru Węgajty  pt.:  Orient-Okcydent .
3 listopada 2007 - Zaduszki w Białej Synagodze 3 listopada 2007 roku w Białej Synagodze odbyły się Zaduszki z udziałem zespołu "Pogranicze" z Szypliszk, Kwartetu smyczkowego z Kowna, Leokadii Dąbrowskiej i Tadeusza Kozłowskiego - Romów z Augustowa, Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, młodych z projektu "Muzyka Miejsca".
28 października 2006 - Zaduszki w Białej Synagodze Trzeciemu tomowi " Almanachu Sejneńskiego " były poświęcone tegoroczne Zaduszki. Zaduszkowe wspominki snuli autorzy, którzy w tym tomie zamieścili swoje teksty, czytano wiersze, zabrzmiały pieśni, a licznie przybyłych gości rozweselił kabaret "A jednak" prezentujący satyryczne teksty Zbyszka Sawickiego. Spotkanie rozpoczęło się od wernisażu wystawy " Zapomniane sąsiedztwo " poświęconej historii ewangelików sejneńskich. Otwarcia wystawy dokonał ks. Robert Penczek,...
27-29 pażdziernika 2005 - Zaduszki w Białej Synagodze W imieniu Fundacji Pogranicze oraz Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" mam wielki zaszczyt zaprosić na "Zaduszki w Białej Synagodze" w Sejnach, które w tym roku poświęcone będą refleksji nad dziełem i osobą Jana Pawła II w odniesieniu do dialogu międzyreligijnego i spotkania kultur. W Polsce wszyscy czujemy się blisko związani z papieżem-Polakiem, ale czy wystarczająco uważnie wsłuchani jesteśmy w to, o co walczył, czego nauczał i gdzie spotykały go...
2 kwietnia 2005 - Wiosenne Zaduszki w Białej Synagodze Otwarcie kolejnej edycji wystawy   Nasze Stare Dobre Sejny  i promocja drugiego numeru    Almanachu Sejneńskiego  stały się okazją do Wiosennego Spotkania w Białej Synagodze w dniu 2 kwietnia 2005 r. W Poniedziałek Wielkanocny 2004 r. została zapoczątkowana tradycja wiosennych spotkań w Pograniczu. Wtedy to miała miejsce promocja pierwszego numeru Almanachu Sejneńskiego. Tegoroczne odbywało się w szczególnych okolicznościach. Oto bowiem cały świat żegnał się z gasnącym papieżem...
28 listopada 2004 - Zaduszki w Białej Synagodze Pamięci Czesława i Andrzeja Miłoszów Zaduszkowy Wieczór Wspomnień 2004 r. W dniu 28 listopada 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce Zaduszkowy Wieczór Wspomnień. Zaduszkowe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.00 i było w tym roku poświęcone wspominaniu Czesława i Andrzeja Miłoszów oraz związków ich rodziny z Sejneńszczyzną. Wieczór zaduszkowy rozpoczął się od otwarcia wystawy fotografii noszącej tytuł " Obecność Miłosza "....
12 kwietnia 2004 - Wiosenne Zaduszki w Białej Synagodze W 2004 roku po raz pierwszy Zaduszki Sejneńskie odbywały się dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i jesienią. O godzinie 18.30 W Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" odbyło się Wiosenne Spotkanie, poświęcone prezentacji i promocji pierwszego numeru " Almanachu Sejneńskiego ". 
2 listopada 2002 - Zaduszki w Białej Synagodze Zaduszkowy wieczór w dniu 2 listopada, podobnie jak w roku poprzednim, był poświęcony dawnym Sejnom i ich mieszkańcom.
3 listopada 2001 - Zaduszki w Białej Synagodze O godz. 17:00 rozpoczęły się "Zaduszki w Białej Synagodze" - wieczór wspomnień poświęcony dawnym Sejnom i postaciom ważnym dla życia miasta. W spotkaniu uczestniczyli obecni i dawni mieszkańcy Sejn. W programie była też projekcja filmu Ryszarda Wójcika pt. "Sejneńskie barwy" z 1966 roku. O godz. 21:00 miał miejsce koncert zespołu  Poza Ciszą  
29 października 1999 - Zaduszki w Białej Synagodze Spotkanie zaduszkowe odbyło się 29 października 1999 r. Był spektakl "Zaduszki Sejneńskie" i uroczyste spotkanie z udziałem najstarszych mieszkańców Sejn, rodziców, nauczycieli. Spektakl powstał w ramach projektu "Kroniki Sejneńskie" - artystycznych i edukacyjnych warsztatów z dziećmi poświęconych poznawaniu miejsca, z którego się wywodzą. Za jego scenariusz posłużyły opowieści ludzi starszych o dawnych Sejnach, które zamieszkiwali Polacy, Litwini, Żydzi,...
3 listopada 1996 - Zaduszki w Białej Synagodze Wieczór zaduszkowy w Białej Synagodze poświęcony był pamięci Żydów z dawnych Sejn. W tym dniu miał też miejsce wernisaż rysunków i prac plastycznych Jerzego Srzednickiego oraz prezentacja spektaklu teatralnego "Dybuk" w wykonaniu młodzieży licealnej z Sejn z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. 
5 listopada 1994 - Zaduszki w Białej Synagodze " Szepty Starej Księgi " - taką nazwę nosił wieczór zaduszkowy, który miał miejsce 5 listopada 1994 r. Przygotowała go młodzież polska i litewska, a był poświęcony pamięci ludzi żyjących w Sejnach, starym Sejnom, staremu światu. Reżyserował go Krzysztof Czyżewski, autorem scenografii był Wiesław Szumiński.
7 listopada 1993 - Zaduszki w Białej Synagodze Listopad 1993 roku, podobnie jak w latach poprzednich, poświęcony był całomiesięcznym działaniom pod nazwą "Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji".
3 listopada 1991 - Zaduszki w Białej Synagodze Pierwsze Zaduszki w Białej Synagodze zostały zorganizowane w ramach projektu  Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji  realizowanego w listopadzie 1991 r. Zaduszkowe spotkanie rozpoczęło się 3 listopada, w niedzielę, o godzinie 18.00 w Białej Synagodze. Był to obrzęd wspominania zmarłych w różnych tradycjach narodowych i religijnych. Uczestniczyli w nim mieszkańcy wsi i miasteczek pogranicza oraz przedstawiciele społeczności litewskiej, ukraińskiej, białoruskiej, cygańskiej.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

 

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI