Zapraszamy na spotkanie sąsiedzkie do Krasnogrudy

2 lipca (poniedziałek) 2018 w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie: SĄSIEDZKA SILVA RERUM - premiera filmu i wernisaż wystawy, godzina 19.00, wstęp wolny. Zapraszamy.


W programie spotkania:

- premiera filmu dokumentalnego "Silva rerum - biblia domowa / namų biblija" - o pamięci domu, bliskich i miejsc rodzinnych. Film w reżyserii Kuby Pietrzaka z udziałem sąsiadów z Krasnogrudy, Żegar, Dusznicy i Ogrodnik.

- spotkanie wokół wystawy "Silva rerum - biblia domowa / namų biblija"

Silva Rerum to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania skupiające mieszkańców okolic Sejn wokół pamięci domu i okolicy. Dla Dworu Miłosza i czterech wiosek wokół – Dusznicy, Żegar, Krasnogrudy i Ogrodnik powstała „Księga-Pamiętnik” dziejów tych miejscowości i rodzin je zamieszkujących.
Program Silva Rerum inspirowany jest staropolskimi sylwami - bibliami domowymi, czyli zróżnicowanymi tematycznie i gatunkowo księgami, które po latach stanowiły ważne źródło informacji o szlacheckiej obyczajowości.
 
Otwarty charakter staropolskich sylw, w których prowadzono zapiski dotyczące dziejowych rodzinnych wypadków, skłonił nas do ich współczesnej adaptacji. Nie jest to jednak pierwszy program, który rekonstruuje historię okolicy. Zanim w 2011 roku powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu wokół zniszczonego i zapomnianego dworu należącego niegdyś do rodziny Miłosza, odbywało się wiele działań umieszczających go na nowo w tkance wspólnotowego życia. Dzięki wspomnieniom najstarszych mieszkańców okolicznych wiosek odtworzony został w szczegółach wygląd wnętrz dworu, parku i zabudowań gospodarczych dawnego majątku. To tamten czas był okresem, kiedy jeszcze bez świadomości i bez formy prawdziwie zapisywanej Księgi, zaczęła się tworzyć sylwa dworu i sylwy rodzin z sąsiedzkich wiosek.

Krasnogrudzka sylwa jest opowieścią o codziennym życiu; odnotowuje ważne wydarzenia - narodziny, śluby, pogrzeby, zawiera zapiski i wspomnienia o osobach, które już odeszły. Kronikarze Krasnogrudzkiej sylwy odszukiwali stare dokumenty i fotografie, które są świadectwem przeszłości i w drobiazgowy sposób opowiadają o dawnych czasach: o dziejach rodzin, o historii tego regionu, o wydarzeniach patriotycznych, czasach wojennych, przemieszczającej się granicy, życiu religijnym, wspólnych losach sąsiedzkich zarówno dla zamieszkujących region Polaków jaki Litwinów czy Rosjan Staroobrzędowców.

To także dwujęzyczna polsko-litewska wystawa w przestrzeni krasnogrudzkiego dworu. Z jednej strony rekonstruuje ona przestrzeń wokół Krasnogrudy, z drugiej głęboko dokumentuje przestrzeń najbliższej okolicy. Na stworzonej makiecie umiejscowione są domy uczestników programu, a w każdym z nich rozbłysło światło, czyli symbol życia. Wystawie towarzyszą pokazy filmów.

W wystawę wchodzimy jak w otwartą księgę i znajdujemy się w samym środku mapy oddającej przestrzeń naszych wiosek. Wśród dróg i jezior, dolin i pagórków stoją domy uczestników projektu. Odwiedzaliśmy ich gospodarzy, by udokumentować, jak wyglądają obecnie. Później powstawały rysunki i projekty domów, które pozwoliły uchwycić je w realnym, współczesnym kształcie.

Działanie realizowane jest pod kierunkiem Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI