Zbawienna luka w regulaminie, Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita" 3-4 grudnia 2005

Do czasu ukończenia tej książki, opartej zresztą na własnych doświadczeniach, Josef Škvorecky nie miał okazji przeczytać "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Mimo to znakomity, pełen humoru, "Batalion czołgów" wpisuje się w nurt literatury haszkowskiej. 


Mamy rok 1953, a ludowo-demokratyczna armia Czechosłowacji szykuje się do starcia z siłami imperialistycznymi. Żołnierze wysłuchują drętwych mów, funduje im się egzaminy na odznakę bohaterskiego Fuczika. W tej sytuacji jedynej szansy na przetrwanie dwóch i pół roku zasadniczej służby wojskowej należy upatrywać w pewnej luce w regulaminie. Otóż nie określał on, że żołnierz nie ma prawa być idiotą. Oficerowie polityczni wyrywali sobie włosy z głów, kiedy jeden z podwładnych poproszony o odśpiewanie "Międzynarodówki" "po krótkim zastanowieniu zaintonował głosem o niedającej się ustalić wysokości 'Avanti pikolo, al aprikoza, pandiera roza, pandiera roza'". 

Główny bohater "Batalionu czołgów" to sierżant Daniel Smirzycki - alter ego Škvoreckiego. Niechętnie wspomina o ukończonych studiach filozoficznych - "czasy, gdy ludzie chwalili się tytułami naukowymi, należały bezpowrotnie do przeszłości". Po odbyciu służby podejmie pracę w wydawnictwie jako redaktor literatury anglo-amerykańskiej. Ale i tam zawitały fałsz i zidiocenie. Gdy Smirzycki studiował, Hemingway uchodził jeszcze za "relatywnie postępowego autora, który tylko tendencyjnie wypaczał sens hiszpańskiej wojny domowej". Potem okazało się jednak, że to "szpieg i agent CIA". 

"Batalion czołgów" jest więc nie tylko opowieścią o absurdzie komunistycznej armii (czy też armii w ogóle), ale także ważnym świadectwem historycznym - dokumentem czasów sprzed odwilży. 

Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita" 3-4 grudnia 2005

 

Josef Škvorecký, Batalion czołgów, Przełożył Andrzej Sławomir Jagodziński, Sejny 2005, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI