Zbawienna luka w regulaminie, Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita" 3-4 grudnia 2005

Do czasu ukończenia tej książki, opartej zresztą na własnych doświadczeniach, Josef Škvorecky nie miał okazji przeczytać "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Mimo to znakomity, pełen humoru, "Batalion czołgów" wpisuje się w nurt literatury haszkowskiej. 


Mamy rok 1953, a ludowo-demokratyczna armia Czechosłowacji szykuje się do starcia z siłami imperialistycznymi. Żołnierze wysłuchują drętwych mów, funduje im się egzaminy na odznakę bohaterskiego Fuczika. W tej sytuacji jedynej szansy na przetrwanie dwóch i pół roku zasadniczej służby wojskowej należy upatrywać w pewnej luce w regulaminie. Otóż nie określał on, że żołnierz nie ma prawa być idiotą. Oficerowie polityczni wyrywali sobie włosy z głów, kiedy jeden z podwładnych poproszony o odśpiewanie "Międzynarodówki" "po krótkim zastanowieniu zaintonował głosem o niedającej się ustalić wysokości 'Avanti pikolo, al aprikoza, pandiera roza, pandiera roza'". 

Główny bohater "Batalionu czołgów" to sierżant Daniel Smirzycki - alter ego Škvoreckiego. Niechętnie wspomina o ukończonych studiach filozoficznych - "czasy, gdy ludzie chwalili się tytułami naukowymi, należały bezpowrotnie do przeszłości". Po odbyciu służby podejmie pracę w wydawnictwie jako redaktor literatury anglo-amerykańskiej. Ale i tam zawitały fałsz i zidiocenie. Gdy Smirzycki studiował, Hemingway uchodził jeszcze za "relatywnie postępowego autora, który tylko tendencyjnie wypaczał sens hiszpańskiej wojny domowej". Potem okazało się jednak, że to "szpieg i agent CIA". 

"Batalion czołgów" jest więc nie tylko opowieścią o absurdzie komunistycznej armii (czy też armii w ogóle), ale także ważnym świadectwem historycznym - dokumentem czasów sprzed odwilży. 

Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita" 3-4 grudnia 2005

 

Josef Škvorecký, Batalion czołgów, Przełożył Andrzej Sławomir Jagodziński, Sejny 2005, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI