Zbigniew Machej wśród najlepszych polskich tłumaczy

Miesięcznik "Literatura na Świecie" po raz 25. przyznał swoje doroczne nagrody dla najlepszych polskich tłumaczy 2017 roku. 


 

 

 

 

 

Nagroda „Literatura na Świecie” jest coroczną nagrodą literacką przyznawaną od 1972 roku przez miesięcznik „Literatura na Świecie” w siedmiu kategoriach, m.in. za najlepszy przekład na język polski utworów prozatorskich i poetyckich, czy inicjatywę wydawniczą. Jest jedną z najcenniejszych nagród dla tłumaczy. Zbigniew Machej uhonorowany został w kategorii Poezja za książkę "Pieśni duchowe" Georgiusa Tranosciusa (wyd. Oficyna Efemeryczna w Cieszynie).

Zbigniew Machej – poeta, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, działacz kultury. Ukończył polonistykę i religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, niezależny dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata (wicedyrektor Instytutu Polskiego w Pradze i dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie). Jako poeta debiutował w 1980 roku na łamach "Tygodnika Powszechnego". Opublikował dwanaście zbiorów wierszy. Współpracował z "bruLionem", "Krasnogrudą", "Literaturą na Świecie", "Europą" i "Foyer". Jest laureatem nagrody krakowskiego kwartalnika "Arka" (1988) i Nagrody Młodych im. St. Wyspiańskiego (1991). Nominowany do Paszportu Polityki, a także do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2008) i Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego - Orfeusz (2015).

Protestancka lekcja wolności - Zbigniew Machej w Pograniczu

Zbigniew Machej "Zima w małym mieście na granicy" - w księgarni Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI