Zespół pieśni sutartinė "Ūtara"_Opowieści o Niewidzialnym Moście

Śpiewacy zespołu Ūtara rozpoczęli wykonywanie pieśni sutartinė, autentycznych litewskich pieśni polifonicznych ponad 30 lat temu w ramach ludowego zespołu Ratillo, a poźniej w latach 1988 -1996, jako członkowie innego ludowego zespołu muzycznego Vydraga.  Po reaktywacji grupy w 2012 roku, śpiewacy przybrali nową nazwę Ūtara. Nazwę tę wybrali nieprzypadkowo. Ūtaroti znaczy dosłownie po litewsku rozmawiać, gadać, mówić, co w swoisty sposób poszerza znaczenie wykonawstwa i pieśni sutartinė. Grupa wykonuje tradycyjne heterofoniczne i polifoniczne pieśni litewskie oraz pieśni sutartinė.


Zdając sobie całkowicie sprawę z sakralnej i symbolicznej natury pieśni sutartinė oraz urzekającego i hipnotycznego jej wpływu zarówno na słuchaczy jak i wykonawców, zespół  Ūtara podjął wyzwanie zbliżenia sutartinė do codziennego życia. Słowa pieśni są odbiciem typowych rozmów kobiet o słodkich i gorzkich stronach życia. Włączone w treść pieśni "babskie gadanie" wydaje się nabierać nowego życia wykonywane jako sutartinė. Śpiew sutartinė można by też potraktować jako nową formę komunikacji pomiędzy kobietami, wprowadzającą element medytacji do ich codziennych zajęć, Jednocześnie podnoszący na duchu i podtrzymujący najbardziej archaiczny tradycyjny rodzaj pieśni litewskiej.  

Grupa Ūtara występuje w pięcioosobowym składzie: Rūta Aladavičienė, Aušra Antanavičienė, Lilija Milašienė, Jolanta Vaišvilienė, Eglė Žinienė.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI