Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska

seria SĄSIEDZI,
rok wyd. 2002,
ISBN 83-86872-31-4,
stron 168,
oprawa twarda,

cena: 29,00 zł.
Nakład wyczerpany


Wywiad z Ambasadorem Izraela w Polsce, bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi.

Książka Ziemia i chmury to zjawisko nietypowe pod każdym względem, nie przypominam sobie bowiem, aby którykolwiek urzędujący w Polsce w ostatnich latach ambasador zdecydował się na tego rodzaju szczerą rozmowę i książkową publikację tej rozmowy w Polsce. Nie sądzę, aby ta jego wypowiedź wymagała nadmiaru komentarzy i przypisów. Każdemu pozostaje możliwość i dobre prawo do ustosunkowania się do odczuć i sądów Szewacha Weissa. Rozważając jednak te odczucia i sądy należy pamiętać o całym przebiegu jego życia i cieszyć się, że ludzie o takiej wrażliwości, otwartości, życzliwości znajdują się wśród ocalałych. (Władysław Bartoszewski).

Fragment książki:

– Co to znaczy dla ciebie być ambasadorem Izraela tutaj, w Warszawie?

Myślę, że mój sposób bycia ambasadorem, sposób kształtowania wzajemnych stosunków, wynika z mojej biografii. A w niej jest miłość do tej ziemi i do ludzi, którzy nas uratowali, uczucia tak bardzo subiektywne. Wiem, że gdyby Polacy czuli do Żydów to, co ja czuję do Polaków, nasze wzajemne stosunki byłyby dużo lepsze.

Ale jak mówimy o stosunkach polsko-żydowskich i o mojej pracy ambasadora, to takim mikroświatem jest dla mnie nasza ambasada w Warszawie. Pracują u nas i Żydzi, i Polacy, i ja wszystkich, bez względu na pracę, jaką wykonują, i narodowość, traktuję jednakowo. Pracujemy razem, razem spotykamy się na przyjęciach z okazji naszych świąt i wszyscy – od sprzątaczki po wysokich urzędników z Biura Spraw Zagranicznych – są dla mnie jednakowo ważni i równi.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI