Zmarł Andrzej Vincenz

Z wielkim smutkiem  przyjeliśmy wiadomość o śmierci  Andrzeja Vincenza, z którym Pogranicze miało zaszczyt współpracować.

 Andrzej Vincenz  - pisarz i publicysta  emigracyjny, urodzony 13. 03. 1922 roku we Lwowie. Emerytowany profesor slawistyki na Uniwersytecie w Heidelbergu i Uniwersytecie w Getyndze, syn pisarza Stanisława Vincenza. Pochodził z rodziny o bogatych, wielokulturowych tradycjach.

 


 Publicysta "Paryskiej Kultury" (pod pseudonimem Torosiewicz), autor  "Słownika Niemieckich Zapożyczeń w Języku Polskim".  Wraz z Ireną Vincenzową redagował i przygotowywał do druku "Na wysokiej połoninie" Stanisława Vincenza.  W wieku lat  18 przymusowo wcielony do  Dywizji Pancernej gen. Maczka (od 1940 do 47r). Pracował wraz z Konstantym Jeleńskim w "Dzienniku Zołnierza". Inicjator pierwszych konferencji naukowych poświęcnych  Stanisławowi Vincenzowi. Podarował Zakładowi Narodowemu im Ossolineum  wszystkie manuskrypty swojego ojca. Studiował na Sorbonie. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, członek  jury Nagrody Kościelskich.  W latach 70- 80 jako prof.Uniwersytetu  w Getyndze organizował coroczne kolokwia dla naukowców, profesorów z całego świata  ( którym także organizował  roczne stypendia). Wydawca i inicjator powojennych publikacji, autor  wielu posłowi i wstępów.

Zmarł 16.08. 2014r w Heidelbergu. Złożenie prochów odbędzie się 10 wrzesnia 2014r.w   Krakowie po mszy św. w kaplicy cmentarnej na Salwatorze,  w grobie rodziców Profesora.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI