Zmarł Andrzej Vincenz

Z wielkim smutkiem  przyjeliśmy wiadomość o śmierci  Andrzeja Vincenza, z którym Pogranicze miało zaszczyt współpracować.

 Andrzej Vincenz  - pisarz i publicysta  emigracyjny, urodzony 13. 03. 1922 roku we Lwowie. Emerytowany profesor slawistyki na Uniwersytecie w Heidelbergu i Uniwersytecie w Getyndze, syn pisarza Stanisława Vincenza. Pochodził z rodziny o bogatych, wielokulturowych tradycjach.

 


 Publicysta "Paryskiej Kultury" (pod pseudonimem Torosiewicz), autor  "Słownika Niemieckich Zapożyczeń w Języku Polskim".  Wraz z Ireną Vincenzową redagował i przygotowywał do druku "Na wysokiej połoninie" Stanisława Vincenza.  W wieku lat  18 przymusowo wcielony do  Dywizji Pancernej gen. Maczka (od 1940 do 47r). Pracował wraz z Konstantym Jeleńskim w "Dzienniku Zołnierza". Inicjator pierwszych konferencji naukowych poświęcnych  Stanisławowi Vincenzowi. Podarował Zakładowi Narodowemu im Ossolineum  wszystkie manuskrypty swojego ojca. Studiował na Sorbonie. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, członek  jury Nagrody Kościelskich.  W latach 70- 80 jako prof.Uniwersytetu  w Getyndze organizował coroczne kolokwia dla naukowców, profesorów z całego świata  ( którym także organizował  roczne stypendia). Wydawca i inicjator powojennych publikacji, autor  wielu posłowi i wstępów.

Zmarł 16.08. 2014r w Heidelbergu. Złożenie prochów odbędzie się 10 wrzesnia 2014r.w   Krakowie po mszy św. w kaplicy cmentarnej na Salwatorze,  w grobie rodziców Profesora.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

 

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI