Zmarł Nikos Stavroulakis (1932-2017)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikos Stavroulakis (1932-2017). Odszedł wspaniały człowiek pogranicza. Filozof, muzealnik, artysta, pisarz, gawędziarz i najznakomitszy kucharz Śródziemnomorza. Niektórzy z was pamiętają go z Krasnogrudy i Sejn – podczas spotkania „20+2” był jednym z naszych „mistrzów”, obok Kunzang Choden z Bhutanu, Maxa Furmańskiego z Izraela i Ludwika Flaszena z Paryża. Przyjechał bezpośrednio z Krety, choć już wtedy ta podróż kosztowała go dużo zdrowia. Po raz pierwszy spotkaliśmy się na konferencji w Pradze. To była przyjaźń od pierwszego wejrzenia i nigdy już duchowo się nie rozstaliśmy. Wędrował z naszą akademią „Nowa Agora”, my podróżowaliśmy do Chani, gdzie osiadł na koniec życia. Zamieszkał w domu swego ojca, prawosławnego Greka. Odbudował z ruin synagogę Etz Hayyim, w której modlił się słowami matki, pochodzącej z tureckich Żydów. Zanim powstała synagoga w XVII wieku, mieścił się tu kościół św. Katarzyny, zbudowany przez Wenecjan w XV wieku. Kiedy pierwszy raz tam zaszedłem, Nikos kończył właśnie wykład o islamie i bogactwie kultury otomańskiej. Okruchy wszystkich tych kultur składały się na smaki, zapachy i barwy wieczerzy, którą przygotowywał dla nas wspólnie z sąsiadami, bardzo wybrednie dobierając potrawy i ciągle marudząc z niezadowolenia, bo jeszcze czegoś brakowało. Jego książki o kuchniach śródziemnomorskich stawały się bestsellerami, ale oddałbym je wszystkie za jedną taką wieczerzę, która nie ma sobie równych w całym moim życiu. Jego życiem globtrotera można by było obdzielić kilka powieści. Urodził się w Wielkiej Brytanii, a zanim stał się na czas jakiś amerykańskim hippisem, wychowywały go siostry zakonne w katolickiej szkole stanu Wisconsin. A potem zaczął powracać – najpierw do Aten, by stworzyć tam i kierować przez lata pierwszym w Grecji muzeum żydowskim. A potem jeszcze bardziej w głąb korzeni – na Kretę, wierność której znaczyła bycie/życie na straży mostu Orient/Okcydent. Był jedynym Żydem w Chani. Niemcy w 1944 deportowali całą wspólnotę, czyli 263 osoby. Statek, którym płynęli do obozu zagłady został storpedowany przez brytyjską łódź podwodną. Nikt się nie uratował. Zapytany przez ze mnie o to, czym jest dla niego etos dialogu, uśmiechnął się sarkastycznie, jak to miał w zwyczaju, i powiedział tylko tyle: „Wróciłem i odbudowałem synagogę bo nie dawała mi spokoju ta opowieść o zatopionym statku Żydów z Chani. A poza tym bez niej most pozostawałby nadal zerwany. Ale kiedy już była pokryta dachem, zapukały do jej drzwi kobiety, ubrane na czarno prawosławne Greczynki, i zapytały nieśmiało czy mogą się pomodlić w środku. Nie mogłem przecież im odmówić. A potem było już czymś naturalnym, że zaprosiłem do środka również tureckich muzułmanów, którzy przyjechali tu za pracą. A potem ktoś chciał wysadzić to nasze miejsce w powietrze, ktoś nawet podłożył ogień… Trzeba było zbierać fundusze na odbudowę. I tak oto zastałem człowiekiem dialogu, choć słuszniej byłoby powiedzieć: żyję w ogniu dialogu”.

Krzysztof Czyżewski


 

Nikos Stavroulakis

20+2 - Wieczór z Mistrzem: Odrodzenie miejsca - Nikos Stavroulakis


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI