Związani z miejscem - "Cyganie, czyli wieczna wędrówka" - Bożena Szroeder

Tak więc doszliśmy do pewnego etapu. Praca nad projektem nie zakończyła się, jednak znacznie posunęła się naprzód. Dobrnęliśmy do ostatniego, dwunastego spotkania. Spotkaliśmy się z panią Bożeną Szroeder, wprawdzie, nie artystą plastykiem, lecz specjalistą w dziedzinie kształtowania i rozwijania młodych ludzi. Temat pracy brzmiał :"Cyganie, czyli wieczna wędrówka".


Rozpoczęliśmy od wykładu, którym pani Bożena w przejrzysty sposób wprowadziła nas w rozbudowany świat cygańskich tradycji, wierzeń i historii. Doszukałem się pewnego zbiegu okoliczności, a może był to pierwotny zamysł. Bowiem spotkanie na temat Cyganów, jak już wcześniej podkreśliłem było ostatnim. Z rozmowy z panią Bożeną dowiedzieliśmy się, iż kultura cygańska stanowiła zlepek, mieszankę utworzoną z zaczerpniętych wzorców z innych krajów. Cyganie podróżowali, przemieszczali się z miejsca na miejsce. Ich dzieje były bardzo burzliwe, doświadczyli w życiu wiele. Z każdego miejsca, z każdego kraju, który poznali, wynosili jakąś cząstkę. Więc ich tradycja kulturowa to ogromny eksperyment, bo chyba można tak to nazwać. Natomiast spotkanie związane z Cyganami zorganizowaliśmy jako ostatnie, aby z poprzednich móc zaczerpnąć techniki czy sposoby wykonania. Tak też wyglądała nasza praca. Totalne szaleństwo, pozwoliliśmy się ponieść fantazji. Na ogromnym dwukolorowym brystolu (niebieski i zielony), symbolizującym flagę cygańską, komponowaliśmy rozmaite formy, dotyczące ich dziejów. Centrum pracy stanowi ogromna Cyganka, wykonana ze starych szmat, cygański tabor, wręcz niesiony dźwiękiem instrumentów czy też cygańskie karty tarota. Ogólnie dzieło robi piorunujące wrażenie.

Sama praca z panią Bożeną jest niecodziennym przeżyciem, szczerze zmuszającym do refleksji. Rozszerzyliśmy nieco swą wiedzę na temat Cyganów, jednak osobiście nie to uważam za najważniejsze. Ze spotkania wyniosłem wartości, które dziś zanikają. Jedno słowo, to słowo to tolerancja. Cyganie wielokrotnie byli ofiarami jej braku. Pani Bożena Szroeder pozwoliła nam wejrzeć głębiej w strukturę ich życia. Za to ogromnie jej dziękujemy i czekamy na podsumowanie projektu.

 
 
Bożena Szroeder - współzałożycielka Ośrodka ,,Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Autorka  wielu przedstawień teatralnych. Organizatorka Cygańskiej Wioski Artystycznej ,,Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem". Mieszka w Sejnach.

 

Związani z miejscem - "Cyganie, czyli wieczna wędrówka" - Bożena Szroeder


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

Wieczór autorski z Magdaleną Heydel

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI