Związani z miejscem - "Rodzina, stół, piec" - Andrzej Strumiłło

Z panem Strumiłło mieliśmy przyjemność pracować w dniach 24 - 25 stycznia 2005 roku. Z pewnością pięknym aspektem wspólnych zajęć była niesamowita "wędrówka" przez historię sztuki. Pan Strumiłło jest starszym człowiekiem, jednak kontakt z młodymi ludźmi nie sprawiał Mu żadnych trudności. Temat naszej pracy brzmiał: "Dom, stół, piec". Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawej rzeczy, dom to nie tylko budynek. Można go wyrazić przez przedstawienie mieszkańców, pojedynczych mebli czy choćby dziury w ścianie. 


Każdy pracował indywidualnie, przecież wszyscy mamy inne wyobrażenie wymarzonego domu. Gdy powstały szkice wiadomo było, iż nasze wyobraźnie to źródła niesamowitych pomysłów. W kolorze wszystko wyglądało jeszcze ciekawiej. I tak powstały domy-łodzie, domy na kołach i wiele innych. Kiedy prace były już gotowe zorganizowaliśmy nieoficjalną wystawę. Obrazy zostały ustawione w jednym rzędzie, wówczas pan Strumiłło wyrażał opinię na temat każdego z nich. Oczywiście oprócz opinii artystycznej, nasz gość nawiązał również do ukrytego, metaforycznego znaczenia prac. Tak wyglądały nasze dwa dni z niezwykłym artystą, jakim jest Andrzej Strumiłło. Podziękowania złożyliśmy Mu w formie pieśni. Sądzę, że spotkania między młodymi, spragnionymi wiedzy a doświadczonymi, wszechstronnymi artystami niosą obustronne korzyści. Mówiąc prosto, czekamy na następne, fascynujące współprace!

 
Jakub Turowicz
 
 
Andrzej Strumiłło - urodził się w 1928 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1950). Był asystentem tych uczelni w latach 1949-1953, profesorem ASP w Krakowie (1977-1980), wykładowcą filii ATK w Suwałkach (1987-1988). W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Zainicjował i od 1977 roku jest komisarzem Spotkań Sztuka – Środowisko w Wigrach. Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię.  Fotografuje od 1945 roku. Wydał dwa tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze (m.in. Nepal). Jako podsumowanie podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne, m.in. Chiny 1954, 1961; Włochy 1957; Indie 1959, 1970, 1972; Nepal 1974, 1980; Japonia i Tajlandia 1987. Zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Otrzymał szereg nagród państwowych. Mieszka w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie.

Związani z miejscem - "Rodzina, stół, piec" - Andrzej Strumiłło


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI