Związani z miejscem - "Staroobrzędowcy - religijna cisza" - Wiesław Szumiński

Tym razem zebraliśmy się w dawnej szkole talmudycznej-jesziwie, gdzie w tym czasie była wystawa zdjęć Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie. Gościem tego spotkania był pan Wiesio Szumiński. Zabawna osoba o wielkim talencie plastycznym. Najpierw opowiedział nam o zwyczajach Staroobrzędowców, co było potrzebne do dalszych zajęć. Później przeszliśmy do najważniejszego etapu spotkania.


Każdy z uczestników miał za zadanie wykonać portret Staroobrzędowca w formie linorytu. W trakcie tworzenia pan Wiesio pomagał nam, udzielał wielu ważnych informacji, które były niezbędne w tej pracy. Gdy skończyliśmy z linoleum, każdy czekał z niecierpliwością na efekt linorytu. Prace były różnorodne i każda z nich bardzo ciekawa. Na koniec podsumowaliśmy trzecie spotkanie projektowe. Myślę, że było to ciekawe doświadczenie...

 
Edyta Rogucka
 
       
Wiesław Szumiński - urodził się 28 lutego 1958 roku w Suwałkach. Ukończył studia na Wydziale Kulturoznastwa UAM w Poznaniu PWSSP w Poznaniu. Jest pracownikiem Ośrodka "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach. Prowadzi zajęcia plastyczne w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach. Od września 1995 roku jest sternikiem artystycznym galerii "Chłodna 20". W latach 1990 - 2001 twórca 19 wystaw, na terenie całej Polski (m.in. w Mrągowie, Sejnach, Krakowie). W Sejnach oprócz prowadzenia galerii "Papuciarnia", zajmuje się również warsztatami ceramicznymi dla dzieci. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych wielu książek. Jedne z bardziej znanych jego dzieł to ilustracje do prozy Brunona Schulza. Często inspiracją w jego pracy są poezje Jerzego Ficowskiego czy prozy Juliana Stryjkowskiego i Grigorija Kanowicza. Ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, które pokazywane były w kraju i za granica.

Związani z miejscem - "Staroobrzędowcy - religijna cisza" - Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI