Żydzi Sejneńscy


Agata Ganczarska "Moje spotkanie z Rosenfeldem" Agata Ganczarska "Moje spotkanie z Rosenfeldem". Kiedy nieco ponad rok temu podj ęłam wyzwanie opracowania dla „Pogranicza” twórczości Morisa Rosenfelda, urodzonego w Bokszach k. Sejn jednego z ojców literatury jidysz w Ameryce,  zupełnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak niesamowita i wieloetapowa przygoda się przede mną otwiera.      
Wystawa "...i nie wrócili. Żydzi sejneńscy 1939". Pięćset trzydzieści siedem nazwisk i imion mieszkańców Sejn zamordowanych w czasie Zagłady.  Wypisane na ścianach sejneńskiej synagogi, są śladem pamięci o nich i ich tragicznym losie. Wypędzeni ze swojego sztetla, zamordowani w masowych eksterminacjach i obozach zagłady.
koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego na promocji książki o suwalskich żydach.  "Sztetl  z długą ulica" Maciej Ambrosiewicz, 17 marca, g. 17.00, Archiwum Państwowe w Suwałkach
Małgorzata Sporek-Czyżewska. KAMIEŃ. Refleksje z przyjazdu Maxa Furmańskiego do Sejn. 22 maja 2002 roku,  wczesnym majowym, upalnym popołudniem, b yliśmy świadkami aktu odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Żydów sejneńskich na cmentarzu w Marynowie.
Odszedł Max Furmański - wielki przyjaciel Sejn i Pogranicza Z wielkim żalem przyjeliśmy wiadomość, że w wieku 90 lat zmarł Max Furmański - urodzony w Sejnach  w 1924 roku rabin i k antor.
Historia folwarku Dusznica - opowieść Sary Dusznickiej Opowieść Sary Dusznickiej (córki Mojżesza i Lei Dusznickich, używającej też imienia Sonia, a po wojnie znanej jako Sara Shner-Neshamit): Moje dziecięce lata przepłynęły w rodzinnym majątku Dusznica, który leżał na linii demarkacyjnej - na granicy z Litwą. (Budynki majątku w Polsce, a większa część gruntu na litewskiej stronie). (z listu do Ośrodka Pogranicze w Sejnach, 21.3.2003)
Naum Adelson - Ostatni żydowski Strażnik z Suwałk Druga wojna światowa przyniosła niemal całkowitą zagładę skupisk żydowskich. Ze sztetli zamieszkanych przez kilka tysięcy Żydów, wyzwolenia doczekali nieliczni - czasem kilkadziesiąt, czasem kilkanaście osób. Wielu z tych, którzy wrócili po wojnie, w kolejnych latach emigrowało. Inni ukrywali swą tożsamość. Ale byli też tacy, którzy mimo przeciwności losu trwali i do końca troszczyli się o żydowską spuściznę po swoich rodzinach i znajomych. Czasem nazywa się ich "ostatnimi...
Wspomnienia mieszkańców Sejn Wspomina Józef Romanowski Żydzi mieli osobne życie. Ich święto rozpoczynało się od piątku, a w sobotę kończyło. To już nie mogli handlować, religia imna to nie pozwalała. Nawet jeśli chciałeś kupić "od tyłu", to nic z tego.  Co to był ten szabas? Świece obowiązkowo, ryba, kugiel - takie tarte ziemniaki w foremce jak babka piaskowa, zapiekana, no i dzwonek śledzia, oj nie było tego żeby dzwonka nie zjeść. To była taka wieczerza. No i szli do bóżnicy się...
Żydzi Jerzego Srzednickiego Jerzy Srzednicki urodził się 16 maja 1930 roku w rodzinie urzędnika państwowego. Jego ojciec został zamordowany w Dachau w 1941 roku. W 1947 roku, po śmierci matki, Srzednicki wyjechał z Sejn do Wrocławia. Rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w pracowni prof. Eugeniusza Geperta.
Gość z Nowego Jorku 5 marca 2006 w Pograniczu gościł Martin Rosenthal z Nowego Jorku, który przyjechał do Polski specjalnie by odwiedzić miejsce, z którego pochodziła jego matka Hana Pojezierska, która urodziła się w Sejnach w 1919 roku. 
Goście z Izraela w "Pograniczu" W dniu 11 czerwca 2005 r. gościła w "Pograniczu" Lucy Saunina z Izraela, która jest potomkinią dwóch rodów sejneńskich Żydów: Borowiczów i Lewów.
Wizyta w Sejnach Jerrego Tanenbauma Wizyta w Sejnach Jerrego Tanenbauma - potomka rodziny Dante, wraz z żoną i siostrą, którzy spotkali się ze Stanisławą Auron, sąsiadką z dzieciństwa pamiętającą Rodzinę Dantych.
Przyjaciele i darczyńczy Beniamin Anolik - pisarz, członek kibucu im. Bohaterów Getta, aktywnie pracujący w Domu Bojowników Getta jako sekretarz generalny.
List od Sary Szner-Neshamit, pisarki urodzonej w Sejnach Szanowna Pani Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913. Mój ojciec Mojżesz Dusznicki urodził się także w Sejnach, jak i dziadek i pradziadkowie. Podziwiałam album "Kroniki sejneńskie", ale nie znalazłam foto ulicy i domu rodzinnego.
Nadesłane fotografie Wesele w rodzinie Lewów, 1922 rok oraz portret małżeński: Fruma (z domu Frydman) i Josef Lew (syn Mosze Lejb Lewa, prawdopodobnie prowadził sklep bławatny w Sejnach), byli mieszkańcy Sejn. Fotografie z albumu Lucy Saunina z Izraela
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI